RGC4W300W012A-003
DigiKey Part Number
285-RGC4W300W012A-003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC4W300W012A-003
Description
DC DC CONVERTER 9.6-48V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5 ~ 28V 12.5A 9V - 53V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RGC4W300W012A-003 Models
Category
Power (Watts)
350 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Efficiency
96%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
34-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.50" L x 1.95" W x 0.53" H (38.1mm x 49.5mm x 13.5mm)
Voltage - Input (Max)
53V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
12.5A