LP2985-33DBVR
DigiKey Part Number
296-18476-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-18476-1-ND - Cut Tape (CT)
296-18476-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2985-33DBVR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LP2985-33DBVR Models
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
45dB (1kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.58V @ 150mA