LP5900TLX-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
296-35209-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35209-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35209-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5900TLX-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4-DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-DSBGA (1x1)
EDA/CAD Models
LP5900TLX-1.8/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
230 µA
PSRR
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-WFBGA, DSBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
4-DSBGA (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA