TMR 12-2422WI
DigiKey Part Number
1951-TMR12-2422WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMR 12-2422WI
Description
ULTRA COMPACT 12 WATT DC/DC IN S
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 500mA, 500mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMR 12-2422WI Models
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.87" L x 0.38" W x 0.47" H (22.0mm x 9.6mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
500mA, 500mA