P120PK-F17BR5K
P120PK-F17BR5K
P120PK-F17BR5K
DigiKey Part Number
987-1294-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P120PK-F17BR5K
Description
POT 5K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Through Hole, Snap In Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P120PK-F17BR5K Models
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
TT Electronics/BI
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
5k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.669" (17.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Through Hole, Snap In
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.488" Dia (12.40mm)