929500-01-03-RK
DigiKey Part Number
929500E-01-03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929500-01-03-RK
Description
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 3 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
200.0µin (5.08µm)
Pitch - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A