929500-01-06-RK
DigiKey Part Number
929500E-01-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929500-01-06-RK
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A