929834-05-10-RK
DigiKey Part Number
3M156870-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929834-05-10-RK
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.610" (15.49mm)
Series
Overall Contact Length
0.945" (24.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A