929974-01-10-RK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
929974-01-10-RK
DigiKey Part Number
929974E-01-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929974-01-10-RK
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1500V