0430300002-12-R0
DigiKey Part Number
0430300002-12-R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0430300002-12-R0
Description
12" PRE-CRIMP A2040R RED
Customer Reference
Detailed Description
Red 20 AWG Jumper Lead Socket to Cable (Round) Gold 12.0" (304.8mm)
Category
Wire Gauge
20 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Gold
Series
Color
Red
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Cable (Round)
Number of Conductors
1
Length
12.0" (304.8mm)