STPS2H100 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPS2H100 |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 2A Through Hole DO-41 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPS2H100 Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 100 V |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Mounting Type |
Part Status Obsolete | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package DO-41 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 860 mV @ 2 A |