GBC14SFBN-M30
DigiKey Part Number
S1043E-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBC14SFBN-M30
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GBC14SFBN-M30 Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A